Den desátý: 10. července 2002 - úterý

Alesund – Linge – Geiranger – Dalsnibba – Grotli – Lom

Hejna protivných malinkých mušek nám bohužel nedovolila se zde ani nasnídat. Jedeme tedy do Alesundu, snad tam najdeme nějaké odpočivadlo se stolečkem. Neprší, ale je pod mrakem.

Alesund je velice hezké město, domky s opravenými fasádami, všude samý hotel. Žebráci se v Norsku zřejmě nevyskytují, protože jsme za celou dovolenou neviděli ani jednoho. Zajíždíme asi 3 km na mys do Mořského parku, což je obrovité akvarium s mořskými rybami. Vstup 80 NOK. Ale bylo to zajímavé a na chodbě se tam dá potkat živý tuleň. Kupujeme zde poprvé norský chleba - za 6,90 NOK - ten nejlevnější. Je podobný našemu grahamu. V poledne opouštíme Alesund a stejnou cestou jako včera se vracíme do Linge, kde se ve 14 hodin naloďujeme na trajekt (56 NOK), vůbec jsme nemuseli čekat a odplouváme. Na tomto trajektu se sedí v autech, nevystupuje se z nich. Plavba trvala necelých 10 minut. Jedeme k vesnici Geiranger, nahoře je vidět kousek Geirangerfjordu, ale jen tak tak a byla by mlha všude. Peťa kameruje, na WC kelímkovou metodou doplňujeme vodu a sjíždíme k fjordu tzv. Cestou orlů. V mlze jsou jen vrcholky hor, ale na Geiranger je vidět docela pěkně. Fotíme známý vodopád „Sedm sester“, ale projet se po fjordu lodí asi nepůjdeme. Prošli jsme se po vesnici Geiranger a vyjíždíme autem na vyhlídku Dalsnibba. Závěrečná část cesty, kde se platí mýto 50 NOK, je zážitkem. Samá serpentýna, žádná svodidla, vedle sráz dolů. Pod Dalsnibbou při placení mýta nám sluníčko na chvíli ozářilo jezero, ale jak jsme začali stoupat nahoru, vjeli jsme do mlhy. V průvodci mají pravdu, skutečně tahle cesta „vyžaduje řidičské umění“.

Je 17 hodin, jsme až na vršku, všude mlha, čekáme, až se rozplyne.Čekali jsme asi hodinu, ale nerozplynulo se to. Peťa se uvolil, že tedy déle čekat už nebudeme a sjíždíme dolů. Cesta dolů byla opět zážitek, místy byla dost mlha, moc vidět nebylo. Když jsme sjeli k jezeru pod Dalsnibbou byla mlha už i tady dole. Takže jsme si ho ani nemohli vyfotit. Zastavujeme za ním, kde Peťa kameruje spoustu menších jezírek a nějakou řeku. Před Grotli fotíme a kamerujeme „úchvatnou scenérii“ jak říká Peťa (a říká to asi tak 68krát za den) - divokou řeku Ottu.

Prohlížíme si Lom, moc hezké městečko. Odtud se jezdí hodně na raftech, to jsme ale neviděli. Teď večer svítí sluníčko a je nejtepleji z celého dne. Za Lomem spíme vedle divoké řeky, ale Otta to není. Mám slíbeno, že když začne v noci nějak hodně pršet, že hned odjedeme - z důvodu naší bezpečnosti. Ale nepršelo. Řeka je dost hlučná, ale Peťa i tak spí do 7.45.


Ujeto: 262 km

Zpět

Kliknutím na fotku ji zvětšíte a otevřete v novém okně

Alesund     Geiranger fjord   Geiranger fjord
Alesund   Geiranger fjord   Geiranger fjord
         
Geiranger fjord   Troll v Geirangeru   Otta
Geiranger fjord   Troll v Geirangeru   Otta
         
    kostel v Lomu    
    kostel v Lomu