Den patnáctý: 15. července 2002 - neděle

Dalen - Rjukan - Heddal - Konsberg - Dramen - Oslo - Vestby

V noci začalo pršet. Ráno vstáváme až po deváté hodině, díky dešti se krásně spalo. Snídáme za mrholení. Peťa si zapomněl večer 1 botu před autem, takže je úplně promočená. Teď ji v autě sušíme u větráku. Sjíždíme do Dalenu (klesání 12 %), míříme na Rjukan - odchylka od itineráře. Peťa chce vidět hydroelektrárnu a projít se po nejstarších a nejdelších schodech. Dle průvodce mají mít něco přes 3300 schodů - měří přes 1km. Až do Rjukanu celou cestu leje. Je to snad nejhorší počasí, co jsme zde měli. Vždycky se to nakonec během dopoledne vybralo nebo aspoň nepršelo. Teď jsme kousek od elektrárny, vidět ji pro mlhu moc není. Nejprve jsme zajeli ke staré hydroelektrárně ve Vemorku, je asi 6 km před Rjukanem. Auto necháváme pod ní na parkovišti. Přímo k elektrárně jezdí malý autobus, ale stojí 20 NOK za osobu, takže jdeme pěšky. V elektrárně je nyní muzeum. Připomíná hlavně význam elektrárny za II. světové války. Jinak tam nic zajímavého není. Zajímavá je snad jen propast, přes kterou vede most k hydroelektrárně.

Naštěstí přestalo pršet, ale je poměrně chladno. V Rjukanu hledáme schody, které mají vést podél potrubí elektrárny, ale nemáme úspěch. Peťa je zklamaný. K jeho zármutku se nám je nepodařilo najít ani u lanovky Krossobahnen, která vede k náhorní plošině Hardangervida. Jít se dívat na Hardangervidu z místní nejvyšší hory Gausta (1880 m) jsme zavrhli, protože nahoře je mlha a nebylo by nic vidět.

Poobědvali jsme poslední kousek českého Poličanu s norským chlebem a jedeme se podívat na sloupový kostel do Heddalu. Je to nejstarší a největší dřevěný pilířový kostel v Norsku. V současné době je ho kus schován pod lešením, opravují ho. Je 17 hodin, začíná opět pršet, dnes se podíváme ještě do Kongsbergu. Benzín tu mají všude levný, kolem 8,45 NOK.

Nakonec jsme se rozhodli, že bude nejlepší dojet ještě dnes do Oslo. Muzea v Oslo nás totiž moc nezajímají, po městě se nám chodit nechce a oba máme zájem vidět jen Frognerův park. V Drammenu platíme za dálnici do Oslo 15 NOK. Frognerův park s Vigelandovými sochami jsme našli lehce jedině díky mapě Oslo od taťky (je hned u Ringu 2). Nejprve jsme ale museli zaplatit vstup do města - 13 NOK. Na parkovišti u parku, i když bylo už těsně před 20 hodinou, bylo skoro plno. Parkovné jsme neplatili, ale možná se to ani v neděli nemusí. Přes pokročilou hodinu na nás svítilo v parku sluníčko, bylo tam moc krásně. Konstatovali jsme, že to byl jediný lepší zážitek dnešního dne, protože Rjukan dopoledne nás zklamal. Kromě toho nás v parku zaujala exhibice dívky na kolečkových bruslích, ale bohužel nám došla zrovna baterka v kameře.

Cestu z Oslo na E18 jsme už tak dobře nenašli, úplně jsme se ztratili, protože nás to sice navedlo na E18, ale v opačném směru, než jsme potřebovali, tj. zpět na Drammen.

Po nějakém čase se nám podařilo chytit směr Nordstrand a vyjet z Oslo správným směrem ven, tj. směr Moss. Ovšem v tom přišla naprostá průtrž mračen, něco hrozného. Místo na spaní v tomhle nemělo smysl hledat. Když jsme projeli tím nejhorším, byla zrovna odbočka u Vestby na Hvitsten, což v průvodci doporučují jako hezké místo s bílými plážemi na pobřeží fjordu. Ani jsme k pobřeží nedojeli a už jsme našli velmi hezké místo na spaní na okraji lesa. Teprve ve 23 hodin usínáme, samozřejmě opět v autě. Stan přivezeme domů nepoužitý.


Ujeto: 367 km

Zpět

Kliknutím na fotku ji zvětšíte a otevřete v novém okně

Rjukan     Heddal   Frognerův park
Rjukan   Heddal   Oslo - Frognerův park
         
Frognerův park   Frognerův park   Frognerův park
Oslo - Frognerův park   Oslo - Frognerův park   Oslo - Frognerův park
         
    Frognerův park    
    Oslo - Frognerův park