Den šestnáctý: 16. července 2002 - pondělí

Hvitsten - Fredrikstadt - Svinnesund - Göteborg - Helsinborg - Helsingor - a ještě velký kus po Dánsku

Vstáváme před devátou, snídáme. Svítí sluníčko, jedeme se podívat k těm vychvalovaným plážím. Nijak nás nenadchly, možná, kdyby bylo vedro na koupání, tak bychom to viděli jinak. Opravdu tam kousky písečné pláže byly (a na nich spousta vodou na břeh vyvržených medůz - ty už moc hezké nebyly). Jedeme se podívat do Fredrikstadtu, městečka, které má v sobě 2 starobylé pevnosti. Celkem hezká procházka v uličkách starého města. Kolem 14 hodiny obědváme, utrácíme za benzín poslední kovové norské mince, před 15 hodinou překračujeme norsko - švédské hranice. Asi 1/2 hodiny před hranicemi jsme jen popojížděli v dlouhatánské koloně aut. Na svědomí to měl asi semafor na švédském území.

Dopravní zácpu jsme si pak prožili ještě kolem 17 hodiny v Göteborgu, což nebylo moc příjemné. Ucpáno to bylo u tunelu, přesně ve stejných místech jako při cestě do Norska. Takže, když se řekně Göteborg, asi se nám už vždy vybaví dopravní zácpa a ucpané silnice v odpolední špičce. Teplota venku je 14°.

Rozhodli jsme se, že tentokrát zkusíme trajekt do Dánska: Helsinborg - Helsingor (opět s firmou Scandline). Jezdí každých 20 minut. Platí zde společná jízdenka s trajektem Gedser - Rostock, kterým poplujeme zítra. Dle prospektu má stát 165 DM, platíme ale (asi po přepočtu ze švédských korun) jen 150 DM. Říká se tomu „švédský lístek“.

Trajekt vyplouvá ve 21 hodin, plavba trvala necelou půlhodinu. Trajekt je uvnitř supermoderní, je tam i samoobsluha, kde se dá platit švédskými korunami nebo markami. Jsme naštěstí již po večeři, takže stačí jen v Dánsku najít místo na spaní. Utrácíme kovové dánské peníze za benzín.

Spíme v poli pod vrtulí, tedy asi 100 m od větrné elektrárny.


Ujeto: 688 km

Zpět

Kliknutím na fotku ji zvětšíte a otevřete v novém okně

    Hvitsten     
    pláž ve Hvitstenu