Den třetí: 3. července 2002 - úterý

Svinnesund - Oslo - Gjövik - Lilehammer - Dombas - Trondheim

V 7.30 vstáváme, po snídani vyrážíme. V 9 hodin přejíždíme přes norské hranice - vidíme první krásný fjord. Hranice mezi Švédskem a Norskem je na mostě. Svítí sluníčko. Celníci nikde, jen nad silnicí je naznačen zelený pruh - nic k proclení - a vpravo červený pruh - kdo něco k proclení má, odbočí si na parkoviště a tam to nechá proclít. Jedeme směrem na Oslo. U Oslo se platí mýto, ale Peťa jel dost rychle, budek s výběrčími jsme si všimli až na poslední chvíli, ale už jsme byli najeti v pruhu Abonement, kde jezdí zřejmě ti, kdo to mají předplacené nebo třeba v Oslo bydlí. Couvat a přejíždět k jiné budce se už nedalo. Takže jsme to projeli tudy a neplatili nic.

Před Gjövikem obědváme u jezera Mjosa. Voda je jako led, dobrá tak akorát na osvěžení nohou. Čím víc jedeme na sever, tím dražší benzín. Kolem Oslo stál 9,09 NOK, za Lilehammerem už 9,35 NOK. V Lilehammeru si prohlížíme zdálky skokanské můstky, zajeli jsme i ke známému skanzenu Maihaugen. Ovšem bez zaplacení vstupného z něho nebylo vidět nic. Vstupné dle průvodce z roku 2000 mělo činit 70 NOK za osobu, ve skutečnosti je už 80 NOK. No, nemusíme být všude.

Jedeme přes Ottu a Dombas. Za Dombasem je krásná krajina – náhorní planina, špičky hor kolem nás jsou zasněžené. Celý den je krásné počasí. U jakéhosi jezera (a potůčku, ze kterého bereme vodu na nádobí a Peťa i na pití) vaříme večeři ( bohužel houskové knedlíky byly trochu řidší než by měly být) a protože má Peťa ještě dost sil a je teprve kolem 18. hodiny, pokračujeme dál v cestě. Po pravé straně míjíme vysokohorskou botanickou zahradu „Kongsvoll“. Zastavujeme a procházíme se po ní. Jdeme až nahoru na skálu, hezký výhled. Odtud začíná národní park Dovrefjell, ale ani jsme si nevšimli.

Je půl osmé a Peťa ještě stále potřebuje při řízení brýle proti slunci. Přijíždíme do Oppdalu a pomalu hledáme místo ke spaní. Přejeli jsme most přes řeku Gaulu v domnění, že na jejím břehu určitě něco najdeme. Ale nenašli. Nakonec parkujeme na krásném a klidném místě pod skokanskými můstky ve 21 hodin.


Ujeto: 653 km

Zpět

Kliknutím na fotku ji zvětšíte a otevřete v novém okně

Iddefjorden  

Lillehammer

  Dombas
Iddefjorden   Lillehammer   Dombas
         
náhorní planina nad Dombasem       Kongsvoll (Dovrefjell)
náhorní planina nad Dombasem       Kongsvoll (Dovrefjell)