Den sedmý: 7. července 2002 - sobota

Sortland - Narvik - Skarberget - Bognes - Fauske a ještě kousek dál

Vyjíždíme v 6.45, je krásně, probudilo nás sluníčko a velké teplo v autě. Měli jsme chuť obléct se do kraťasů, popojeli jsme se nasnídat na parkoviště asi 2 km a nakonec jsme snídali v zimních bundách. Med ke snídani je výborná věc, ale pro příště bude lepší vzít ho ve skleničce. Myslela jsem, že malé kelímky s medem budou výhodnější, jsou lehčí a hned se kelímek vyhodí, jenže se v tašce nějak pomíchaly a jeden med se protrhl a vylil na ostatní. Nic moc. Naproti tomu malinké marmelády se osvědčily a žádnou spoušť neudělaly. Komáři se rojili, takže jsme museli použít OFF i teď ráno. Vracíme se po stejné silnici směrem na Sortland. Na Vesterálách jsou hory nižší než na Lofotech. Pokud obě souostroví porovnáme, vyhrávají u nás co do malebnosti jasně Lofoty.

Na Lofotách jsme nepotkali žádné Čechy s autem, jen jeden autobus, na Vesterálách jsme viděli auto s poznávací značkou Prahy.

Dnes jsme dojedli chléb z Marty - toho jsme měli celkem 1,5 bochníku a načínáme kulatý deštenský chléb. Ten máme taky zabalený v utěrce, ale už ne v igelitu, jen v papírovém sáčku - aby nezplesnivěl. Je trochu tvrdší, ale jíst se dá. Taky jsme dnes dojedli máslo z vrchní části termosky. Mimochodem termosku na máslo máme fakt hroznou, opravdu se hodí spíš na zmrzlinu - na to je určená. Netěsní, věčně z ní voda vytéká, musím ji mít aspoň ve třech igelitech.

V 10 hodin opouštíme Vesterály - ostrov Hinnoya a přes most přejíždíme na pevninu směrem na Narvik. V Narviku stojí benzín 8,75 NOK. Bohužel ho zrovna nepotřebujeme. Narvik na pohled není nijak krásné město. Jde tu hlavně o to, že je to nezamrzající přístav (díky Golfskému proudu), kam se vozí ze Švédska železná ruda. Je zde překladiště a dál se vyváží do Anglie.

Na mnoha místech na pobřeží v zátokách mořská voda nedosahuje až ke břehu. U pobřeží jsou třeba i desítky metrů bez vody, jen mělčina, špína a jakoby rozházené kameny. Moc pěkné to není.

Měli jsme obrovské štěstí na trajekt Skarberget – Bognes. Když jsme přijížděli k molu, zrovna poslední auta najížděla na loď. Ještě nás vzali, byli jsme poslední auto, které se na trajekt vešlo. Paráda byla, že jsme tady vůbec nemuseli čekat. Celou dobu plavby bylo hezky, strávili jsme ji na palubě. Trvala asi 20 minut, platili jsme 87 NOK. Byl to první trajekt, který měl auta venku na palubě a ne v podpalubí. K autům byl během plavby přístup. V Bognes jsme ve 14.45 hodin a pokračujeme směrem na Fauske. Podle itineráře bychom měli dnes dojet právě tam.


Ujeto: 557 km

Zpět

Kliknutím na fotku ji zvětšíte a otevřete v novém okně

Vesterály  

Vesterály

  Narvik
Vesterály   Vesterály   Narvik
         
Ofotflorden   před Skarberget   trajekt Skarberget - Bognes
Ofotflorden   před Skarberget   trajekt Skarberget - Bognes
         
    trajekt Skarberget - Bognes    
    trajekt Skarberget - Bognes