Den devátý: 9. července 2002 - pondělí

Trondheim - Oppdal - Sundallsora - Afernes - Rodven - Trollstigen - Valldal - Linge

Dnes jsme dojedli deštenský chléb a okrájeli již trochu plesnivý toustový chléb, který jsme sice měli v boxu, kde je chladněji, ale byl v igelitu a to mu neprospělo. Za Opdallem odbočujeme směrem na Sundallsoru do Trollheimen - „domov Trollů“. Před Sundallsorou je údolí Sundaldalen a v něm protéká divoká řeka. Peťa kameruje překrásné vodopády stékající z okolních skal. Zastávka v Sundallsoře - je 11 hodin, venku 28° C. Vyplenili jsme informační centrum a jedeme do Eidsory. Projíždíme tunelem dlouhým 6 km, zde poprvé vidíme 2 cyklisty v tunelu. Naštěstí měli blikačky, tak byli docela vidět.

Asi 10 km za Afarnes odbočujeme na vedlejší silnici, podívat se na sloupový kostel v Rodvenu, který v průvodci vychvalují. Nejdřív jsme si nafotili krásný kostel, který nám hned padl do oka a jehož červená fasáda svítila do daleka, ale pak si Peťa všiml, že na druhém konci parkoviště je vstup na hřbitov a tam je také kostel, ale tentokrát už opravdu dřevěný sloupový. Nejsme ale jediní, kdo se nechal nachytat. Svítí sluníčko, krajina je zde nádherná - jezero a všude zeleň, připomíná to zde hodně Rakousko.

A jsme na Trollstigveien (někde píšou Trollstigen) – česky Cesta Trollů nebo také Žebřík Trollů. Jedeme serpentinami nahoru, sluníčko není, ale hlavně že neprší. Nahoře zastavujeme, chystáme se natáčet na video pohled shora, ale během několika minut se zespod údolí valí mlha, začíná pěkně pršet. Čekáme, až se vyčasí a něco ještě nafotíme. U kiosku se suvenýry kupujeme 2 Trollíky za 285 NOK, což je hodně, ale na římse u krbu budou vypadat pěkně a my si vždycky, když je uvidíme, vzpomeneme na to, jak jsme byli v Norsku. Mám trochu obavu, jestli jsem se neunáhlila a nekoupila je třeba zbytečně brzy a za velké peníze, ale později se ukázalo, že právě zde měli největší výběr a nejnižší ceny. Moje představy o tom, že se v Norsku Trollové prodávají ve velkém na parkovištích jako u nás trpaslíci na severu Čech, byly mylné.

Za mírného deště sjíždíme dolů do Valldalu, po cestě ještě kamerujeme hory a vodopády. Jsou zde rozlehlé jahodové plantáže a všude u silnice prodávají domorodci jahody.

V Linge jsme se rozhodli, že se zajedeme podívat ještě do Alesundu. Peťa točí „scenérii“ - fjord. Nalézáme velmi pěkné místo v lese kousek od obrovské haly s mnoha vraty, ale nikde nikdo, tak zde přespíme. Při večeři dost otravovaly takové malinké mušky. V noci prší, přestává až k ránu. Igelity v oknech jsou nutné.


Ujeto: 402 km

Zpět

Kliknutím na fotku ji zvětšíte a otevřete v novém okně

kostel v Rodvenu     sloupový kostel   flord u Rodvenu
kostel v Rodvenu   sloupový kostel v Rodvenu   flord u Rodvenu
         
cesta Trollů   cesta Trollů   cesta Trollů
cesta Trollů   cesta Trollů   cesta Trollů
         
    cesta Trollů    
    cesta Trollů