Den devátý: 12. července 2002 - pátek

Noc byla klidná. Ráno vstáváme za pěkného počasí, snídáme a jedeme se podívat do Lichtenštejnska kolem Wallensee. Před Altdorfem projíždíme tunelem dlouhým přes 9 km. Jedeme přes Klausenpass (hezká příroda), zajíždíme se podívat do Klöntalu, kde je nádherné jezero. Přijíždíme k Walensee, nádherná zelenomodrá voda, krásné okolí. Přijíždíme do Lichtenštejnska, ve Vaduzu se zastavujeme na chvíli u zámku, který je nad městema fotíme si ho. Sídlí zde vládnoucí kníže, zámek není veřejnosti přístupný.

Naše cesta pokračuje přes Rankweil do Laternseetal do Füssenu v Německu. Hledáme zámek Neuschwanstein, směrovky na něj nikde nejsou, ale dá se k němu dojet podle šipek na Königschloss Hohenschwangau. V 17 hodin přijíždíme na parkoviště k zámku Neuschwanstein - hned platíme parkovné 4 Eura, ale jiná možnost parkování zde není. Jdeme koupit lístky (vstupné činí 7 Euro). Máme to jen tak tak, protože pokladny jsou otevřené jen do 17.30. Zařadili nás do skupiny začínající prohlídku v 17.50 hodin. Na vstupence je číslo skupiny, se kterou půjdeme. Museli jsme uvést národnost, podle toho nás zařadili. Poté stoupáme do kopce k zámku. Cesta trvá asi 30 minut. Dá se jet k zámku bryčkou taženou koňmi nebo autobusem. Peťa ještě stihl zaběhnout k mostu „Mariabrücke“, aby zámek vyfotil, dokud ještě svítí sluníčko. Je moc hezky, zámek vypadá zajímavě. Jeho část se ale nyní opravuje, takže je bohužel zakrytá.

Dole u pokladen byl ještě jeden zámek - Königschloss, ten je taky pěkný, ale ne tolik. I ten je veřejnosti přístupný, ale vzhledem k pokročilé hodině už bychom ho stejně dnes nestihli.

Kupujeme pohled za 0,30 Euro a jdeme na prohlídku. Skutečně v 17.50 se rozsvítilo číslo naší skupiny a my procházíme turnikety k pultu, kde nám rozdávají přístrojky podobné mobilnímu telefonu. Z nich si každý z nás může poslechnout výklad ve svém jazyce. Celá naše skupina se skládala z „ostatních“ národností, kterým nevyhovuje výklad v angličtině nebo němčině.

Zámeček dal postavit král Ludvík II Bavorský okolo roku 1850 dle svých vlastních návrhů. Interiér zámku je překrásný, často se zde objevuje motiv labutě, které bylo královým oblíbeným zvířetem. Zámek je zasvěcen hudebnímu skladateli Richardu Wagnerovi, kterého král velmi obdivoval. Bohužel Wagner se sem prý nikdy nepodíval. Zámek měl už ve své době centrální vytápění a teplou vodu. Prohlídce je zpřístupněno jen několik místností - mezi nimi je i místnost představující jeskyni s krápníky. Král zemřel ve věku 37 let za dosud nevyjasněných okolností. Po jeho smrti byly jeho zámky zpřístupněny veřejnosti, i když on by si to prý sám určitě nepřál. Po prohlídce jdu i já na most Mariabrücke - drobně prší, za chvíli ale přestává a zase svítí sluníčko. Je teplý večer, půl osmé a my máme už pořádný hlad. Vracíme se z Füssenu do města Reute v Rakousku, bereme benzin, večeříme. Místo na spaní jsme pak po chvíli nalezli zcela bez problémů.


Ujeto 384 km

Zpět

Kliknutím na fotku ji zvětšíte a otevřete v novém okně

Klausenpass     Klausenpass   Klöntal
Klausenpass   Klausenpass   Klöntal
         
Walensee   zámek ve Vaduzu   Laternseetal
Walensee   zámek ve Vaduzu   Laternseetal
         
Neushwanstein      Mariabrücke   Mariabrücke 
Neushwanstein   Mariabrücke   Mariabrücke
         
  Neushwanstein   Neushwanstein   Neushwanstein
Neushwanstein   hudební sál  

královská ložnice

         
Neushwanstein   Neushwanstein   Königschloss
restaurace pod Neushwansteinem   zámecká kuchyně   Königschloss Hohenschwangau
         
Königschloss       Neushwanstein
Königschloss Hohenschwangau       Neushwanstein